8. Tóny cest (písničkáři) - květen 2001

 René Racek Matlášek

Dlouholetý kamarád, leader skupiny 0,5t PVC (dříve Ruchadlo), vydal kazetu Kouzlo bot.

 Jan Krtek Dospiva a Lucka Orálková

Sympatická dvojice, hrají už dlouho a stále s nadšením, letos zvítězili na Orlovském špagátu.

 

Pisnickar12.jpg (14359 bytes)    Pisnickar21.jpg (23709 bytes)    Pisnickar22.jpg (12529 bytes)   Pisnickar23.jpg (23377 bytes)

 Jan Krtek Dospiva a Lucka Orálková,   René Racek Matlášek,   zbytek Tempa

U Tempa di vlak

Nastává léto, čas festivalů, a já bych se chtěl svěřit se svými dojmy z těch všelijakých oblastních a regionálních předkol či konkurzů. Sami jsme se dostali na mnohé velkolepé festivaly, které v republice existují a sám nemám pořádně jasno, jak se to mohlo stát. Ovšem bylo to velké klání a poslední slovo měla porota.
Říká se že, muzikanti jsou tvorové soutěživí. Ale v porovnání se sportovci mají život o něco těžší. Závodníci s hudebními nástroji stojí za lajnou mikrofónů připraveni vyrazit. Nelze však vzít metr a jejich výkon přesně změřit. Proto kapely a písničkáři kromě samotného hraní a zpívání musí taky trochu politikařit. Je zajímavé pozorovat, jak se s tím někteří muzikanti umí vypořádat.
Jsou například hudebníci , kteří hrají poprvé a mají co dělat sami se sebou. Zdravá tréma dovede probrat a dotlačit k maximálním výkonům. Ale tréma roztřásající kolena mimo rytmus, ta dovede hodně pokazit. Tím si však musí projít každý. (Mohli bychom povídat).
Existují také hudebníci bez jakékoli taktiky, protože jim nepřipadá důležitá. Maximálně vyberou své písničky tak, aby moc neuspávaly a ostatní energii věnují zpívání. Zbytečně se nepředvádějí, a to, co dělají, dělají pro písničku.
Pak jsou ale ti s jasnou taktikou, kteří přesně vědí, že chtějí vyhrát. Někteří to dělají dobře a jejich profesionální výkon se líbí. Ovšem není nic horšího, než muzikant svíjející se na pódiu a divák, který na to nechápavě a chladně hledí.
Tak nějak cítím, že závodit ve zpívání není to nejlepší, ale zároveň chápu, že na celostátním festivalu 400 kapel vystoupit nemůže.
A na závěr jenom krátce. Minulý týden jsme hráli v rehabilitačním ústavu v Hrabyni pro lidi, mimo jiné, psychicky těžce zkoušené. Bez poroty a umístění někoho upřímně potěšit je ta největší radost z písniček a celého zpívání. 
                                                                                         Za Tempo di vlak Bruml

  Pisnickar31.jpg (19835 bytes)      Pisnickar33.jpg (19947 bytes)     Pisnickar13.jpg (18198 bytes)       Pisnickar32.jpg (15707 bytes)

Tempo di vlak tentokrát po jednom.  Hřeb večera - rozhovor s panem Matuškou