7. Tóny cest (Bluegras comeback, western divadlo) - duben 2001

 Návrat k bluegrassu (Bluegras comeback)

Zcela záměrně byl 6. leden (narozeniny E.Scruggse, jednoho z největších světových banjistů) 1997 určen jako den vzniku opavské skupiny s názvem BLUEGRASS COMEBACK. Proč zrovna toto datum, to je jasné (Scruggsovy narozeniny jsou pro nás symbolem a jako rodinné trio skupina začala hrát koncem prosince 1996) a název vlastně dal skupině náš dlouholetý přítel, výborný zpěvák a mandolinista těšínských Vrtáků Standa Feruga, když mi v reakci na zprávu o vzniku skupiny popřál "... ať se ti ten comeback podaří". Původně se jednalo o rodinné seskupení (moje žena Eva baskytara, syn Tomáš kytara a já banjo) a hráli jsme pouze instrumentálky. Od června r. 1998 jsme však změnili složení i zaměření kapely - dnes má Bluegrass Comeback pět členů. Náš styl snad lze umístit na rozhraní tradičního a moderního bluegrassu, repertoár je tvořen skladbami skupin Seldom Scene, Stanley Brothers, Osborne Brothers, Country Gentleman, Nashville Bluegrass Band, Lonesome River Band, hrajeme také skladby Petera Rowana či Billa Monroea. Stylu odpovídá také tradiční oblečení členů skupiny na pódiu - sako, kravata, klobouk apod., zcela ve shodě s výrokem otce bluegrassu, Billa Monroea : "You cannot play the bluegrass music in the striped pants." (Nemůžete hrát bluegrass v proužkovaných kalhotách). Bluegrass Comeback má velké ambice (nedokáže něco dělat "jen tak" - vždy to musí být naplno). Texty jsou výhradně anglické. V repertoáru jsou také instrumentální skladby - ty vybírá především kytarista a lze zde nalézt skladby Davida Griera, Dana Craryho, Steva Kaufmanna, Tonyho Rice apod.

 BgComeback22.jpg (21148 bytes) BgComeback12.jpg (24532 bytes)  BgComeback11.jpg (22132 bytes)  BgComeback13.jpg (22829 bytes)  BgComeback21.jpg (22876 bytes)    

Bluegras comeback vždy ve stylovém a vždy s nadčením.


Dnešní složení BGC :
Tomáš Juřena - kytara, dobro
Na kytaru hraje od prosince 1996, od začátku veden k bluegrassu, poctivě cvičí podle tabulatur výše zmíněných velkých amerických vzorů. Většinu sól si však již dnes vymýšlí sám a dbá především na jejich melodičnost. Ve svých 16 letech má pevné místo na české bluegrassové scéně. Na festivalu Jesenický nugget v Jeseníku '98 získal cenu za hru na kytaru, ve skupině je pravděpodobně nejlepším instrumentalistou.
O prázdninách 1998 začal hrát na dobro a také díky tomu se BGC začal orientovat jednak na repertoár skupiny Seldom Scene, jednak na tvorbu zpěváka Petera Rowana.
Tomáš hraje na kytaru Martin D28, postavenou O. Holoubkem a na dobro z dílny pana M.Ulmy.
Má rád plyšáky, rád chodí do přírody, kromě bluegrassu poslouchá i jakoukoliv jinou muziku (s vyjímkou techna), rád jí chobotnice.

Eva Juřenová - baskytara, zpěv
Původně jsme chtěli kontrabas, ale pak jsme zjistili, že to je na dvoupokojový panelákový byt skutečně příliš velký nástroj - východiskem tedy byla baskytara. Eva si dnešní hrou na basu vyplnila svůj dlouholetý sen. Hraje od ledna 1997 a cvičí stejně poctivě jako Tomáš. V repertoáru existuje několik skladeb, ve kterých Eva také zpívá.
Učaruje jí zpěvák s hlubokým hlasem, ráda poslouchá klasickou hudbu hranou na kytaru, ale také např. peruánský folklór. Má ráda pohádky.

Jan Meisel - mandolína, zpěv
28 let bluegrassu v různých severomoravských bluegrassových skupinách (naposledy Modřina Ostrava) mluví samo za sebe. Po rozpadu Modřiny dostal několik nabídek, všechny vyzkoušel a nakonec zakotvil u nás. Díky Honzovi jsme přestali hrát pouze instrumentálky a začali jsme bluegrass také zpívat (je možné hovořit o bluegrassu bez zpěvu ?). Honza má vynikající tenor, v repertoáru skupiny je několik skladeb, kde Honza zpívá vedoucí (lead) hlas. 
Honza dnes hraje na mandolínu F5, model "Fern", postavenou O. Holoubkem.
Honza je neúnavný "slavič" jmenin, narozenin a jakýchkoliv jiných příležitostí své početné rodiny a příbuzenstva. Rád chodí na plesy a zpívá v Chuchelné v kostelním sboru.
Jan Sabol - kytara, zpěv
Přišel k nám z kapely Second Caffe. Jeho hlas zcela jistě zaujme i posluchače, kteří toho o bluegrassu mnoho nevědí. Je vedoucím zpěvákem (lead vocal) skupiny. Na Moravském vrabci '99 v Karviné dostal za svůj vokální projev cenu poroty. Hraje doprovodnou kytaru, bluegrassu se věnuje přibližně šest let.
V brzké době bude hrát kytarové doprovody na nástroj Martin H000, který speciálně pro něj momentálně staví O. Holoubek.
Honza má zálibu v dívkách a whisky a rád na tohle téma také zpívá (zejména píseň P.Rowana "Moonshiner, kde se autor vyznává ze stejných zálib). Honza rád chodí na vandry.

Pavel Juřena - banjo, kapelník
28 let bluegrassu - Červotoči Frýdek-Místek, Bluegrass Nova Olomouc, Vrtáci Český Těšín a hostování ve spoustě dalších kapel. Po odchodu od Vrtáků jsem chtěl hraní pověsit na hřebík, pak mě ale přemluvil můj syn - založení Bluegrass Comebacku tak vlastně částečně inicioval i Tomáš. 
Dnes hraju na kopii banja Gibson Granada, postavenou P. Janiššem.
Mám rád bluegrass, newgrass a jejich odvozeniny, ale také poslouchám folklór náš - cimbálovku, i folklór jiných zemí (flamengo, irskou a skotskou hudbu, poslouchám i arabský folklór). Rád dobře jím a líbí se mi velké limuzíny.

Hrajeme po celé republice, na festivalech, přehlídkách, klubových večerech apod., namátkou Banjo Jamboree Kopidlno, Bluegrassový večer Horná Poruba (SR), Jesenický nugget, Moravský hrozen Hustopeče, European Bluegrass Band Championship Vídeň, Jamboree Strakonice, Bluegrass Vodranty Čáslav, Dotkni se Písku, pravidelné bluegrassové večery ve Sloupnici, Bluegrassová pouť na hradě Sovinci, Mohelnický dostavník, Jamgrass v Jindřichově Hradci, Folkový výprodej ve Studénce, Country Širák v Opavě apod. Připravujeme se na vystoupení v rámci EWOB 2000 (European World of Bluegrass) v Holandsku, snad letos vyjde Dobrofest v Trnavě. Český rozhlas Olomouc natočil s naší skupinou hodinový pořad.

V opavské hospodě Wee West pořádáme pod názvem "Bluegrassové návraty" předvánoční koncerty (koncem minulého roku už třetí). 

Kontakt na skupinu :
Pavel Juřena tel.: do práce :069 - 66 63 143
Hlavní 126 domů :0653 - 73 46 72
747 06 Opava 6 fax (do práce) :069 - 66 63 112
E-mail : pavel.jurena@mediumsoft.cz


Na místo se dopravíme dvěmi auty :
* Renault 21 TS (2,00 Kč,- / 1 km)
* Opel Kadett 1.7 D (1,50,- Kč / 1 km)
Pokud se jedná o placený koncert, hrajeme za 2 000,- Kč za hodinové vystoupení + doprava (event.nocleh, jídlo).
V případě neplaceného vystoupení požadujeme zaplatit alespoň cestu (viz výše) a ubytování (třeba v tělocvičně), event. jídlo.
Jsme schopni odehrát - bez přestávek - 2 hodiny, s přestávkama 3 hodiny. Nehrajem tzv. country bály, zábavy, podnikové večírky apod. Vystupujeme zásadně pouze na festivalech, přehlídkách, klubových večerech, zřídka na soutěžích (soutěžní 2-4 skladby je pro nás málo). U festivalů není podmínkou ryze bluegrassové zaměření, hráváme i na folkových festivalech (např. Folkový výprodej), hrajeme na smíšených festivalech (Mohelnický Dostavník apod.)

Spokojíme se se čtyřmi mikrofony a jednou linkou pro baskytaru. Odposlechy nejsou nutné. Ubytování - kdekoliv, přivezeme si spacáky, nafukovací matrace.



          BgComeback23.jpg (21772 bytes)        BgComeback32.jpg (26300 bytes)         BgComeback33.jpg (18420 bytes)        BgComeback31.jpg (20234 bytes)

Záběry z divadelní hry Cizinec 1 (autor, rejža, hlavní postava Šikula). Zajimavostí je, že Cowboy (2.foto zleva) tady vypadá úplně jinak. 

U Tempa di vlak

Tak se nám rok překulil k tolik očekávanému jaru, i když prozatím jen kalendářně, a počasí, které panuje venku dostálo svému názvu "aprílové".
Naneštěstí se tyto střídavé přeháňky podepsali i na naší kapele a my pokašláváme, chodíme s šátkem na krku a kapesníkem u nosu. Ještě, že ty nemoci trvají vždycky jen krátce a my moc nemusíme zanedbávat zkoušky.
V uplynulém měsíci jsme absolvovali dvě soutěžní klání a sice na Portě 2001 v Havířově a na Moravském vrabci v Karviné. Na portě jsme vybojovali postup na letní finále v Plzni a na Vrabci se nám poštěstilo dostat krásného keramického vrabčáka, za pro nás vynikající třetí místo a postup na finále, které je zároveň konkurzem na festival Zahrada v Náměšti na Hané.
Nezapomenutelným zážitkem tohoto měsíce však pro nás byl náš první koncert v Praze. Sám teď ani nevím, jestli se stal větším zážitkem samotný koncert v P- klubu Trojická, kde jsme si zahráli se skupinou Magison, nebo ta šílená cesta do matičky Prahy. Usedět ty dvě cesty byl fakt velký výkon a domů naše auta dorazili v pět hodin ráno. Cestou tam jsme se stavovali v jednom útulném motorestu schladit žízeň a hlad, a hlavně vyprázdnit naše močové měchýře, na což já osobně doplatil. Snědli jsme výborné saláty, zbytky si zabalili sebou a vyrazili jsme. Většina na záchod a já s Jirkou ven. Jsem totiž od přírody šetřílek a nebudu přece platit dvě koruny za záchod!!! Dal jsem tedy podržet právě zakoupenou housku Jirkovi a zamířil směr les. "Paráda a dvě kačky mám v kapse" odlehčený se vracím zpátky. Jenže to už slyším Áju jak nadává, že Jirka proudil její housku cigaretovým kouřem. Takže jsem za smíchu všech přítomných bez mrknutí oka popadl peníze a šel jsem koupit za pouhé tři koruny české housku novou... No a pak se říká, že kdo šetří má za tři. 

                                          Střípky ze života Tempo di vlak sepsal Cowboy