64. Tóny cest -  BG-styl - leden 2007

 

11.1.2007 – období hájení ukončeno.

Zdá se, že bychom všichni mohli být už v naprosté pohodě. Změna místa se Tónů cest nijak nedotkla, ba naopak. Diváků chodí dostatek, atmosféra je bezvadná a podle ohlasů lidé  odcházejí spokojení. My ale víme, že zde existuje ještě jeden mezník. Do teď jsme vám nabízeli jistoty. Wabi Daněk, Pacifik, Pavlína Jíšová – tady se člověk nemůže splést, sál se vždy naplní. Pro tuto chvíli tedy končí doba „žalmanů“ a začíná doba „bgstylů“. Rád bych, aby jste věděli, že tohle označení nemá nic společného s kvalitou vystoupení. My, co obrážíme folkové festivaly víme, že existuje spousta kvalitních kapel, které mají smůlu pouze v tom, že nehrají dostatečně dlouho nebo prostě jenom nebyli ve správný čas na správném místě.

Pořad Tónů cest není určen pro „hvězdy“ – tyto jsou pouze takovou tou třešničkou na dortu. Vybíráme kapely, které známe a za které ručíme. A že je to výběr úspěšný, svědčí pořadové číslo před názvem pořadu.

Ještě mi dovolte poslední poznámku: Při poslechu BG stylu si prosím všimněte, jak nejasná je hranice mezi „nehvězdnou“ a „hvězdou“  folkového nebe …

 Příjemnou zábavu přeje za celé Tempo di vlak  Bruml

 

                                               

Tentokrát trochu netradiční fotky ze zákulisí, které pro vás připravila Viki. Všimněte si malého pozorného posluchače - foto 1. zleva.

 

Jak je u BG-stylu (vlastně u Srašidla):

    Možná se budete divit, až na konci stránky zjistíte, kdo psal tenhle článek, proč a co že já mám psát o skupině BG Styl. Ale je to jinak - za prvé kapelu a osobně i členy znám již drahně let a myslím že vztahy jsou oboustranně vedoucí k přátelství, Méďa prozpíval s náma pár nocí u ohně, Čendu tady na Tónech můžete vidět a slyšet taky už nějaký pátek - a tak. Proto chci napsat pár vět. Protože se mi jejich práce - ve vztahu práce - zábava - moc a moc líbí, protože jsem troufám si říct kromě prvních koncertů nevynechala žádný jejich vánoční Parník a kdo nezažil, neuvěří. Letos bylo moc a moc těžké sehnat vůbec lístky, protože Parník byl vyprodanej se svýma 200 místama už měsíc předem. Ale to se dalo čekat, proto jsem si svých "pár lístků" zamluvila u Čendy dostatečně dopředu. A dobře jsem udělala - koncert byl fakt skvělej, oni si v kapele asi tu energii střádají půl roku dopředu a šetří si ji na ten jeden večer, protože to v Parníku jenom jiskřilo. Trošku pro přiblížení těsného kontaktu kapela - divák nadhodím, že pánové neváhali a na každý stůl (a že jich tam bylo) postavili láhev Tramínu červeného jako poděkování kapely "jejich lidem". Moc prima (až na to, že já jsem řídila...).
Na stránkách BG Stylu jsem objevila útržkovitě sepsanej koncert, tak si alespoň takhle počtěte, jak to prožila kapela:
Jako každým rokem, i letos jsme se sešli v předvánočním shonu v příjemné atmosféře klubu Parník načerpat trochu kouzla Vánoc.
A tak jsme krátce po osmé začali.
Stává se tradicí, že není Parník bez někajé drobnosti, kterou bychom si na jiném koncertě dovolit nemohli.
Letos jsme si pozvali vynikajícího mandolinistu a skvělého kamaráda Zdeňka Vítka.
Celou akci skvěle nafotil úžasný človíček Jirka Tobola. Jenže on moc rád fotí, ale moc nerad se nechává fotit.
A zase se hrálo, ...
Láďa s Jirkou si střihli vzorový old-time. Nosový přednes se stylovým doprovodem vzal za srdce.
Výměna nástrojů naznačuje změnu stylu. Láďa s houslemi, Čenda s kytarou...
To proto, že se u stolku chystají naši hosté, měníme atmosféru a dáváme jednu oblíbenou trampskou.
...každý z těch psů se zvláštní touhou chvěl, když starý zlatokop pěl...
A jsou tady. Nikdo menší, než úžasní Tempo di vlak
Jo. Dobrý to bude...A Tempáci hráli ... a zpívali ... že ani Medvěd nevyrušoval ...
... pohlazení na duši ... pro každého ... kdo zažil vandr ...
... a Tempo hráli a každým tónem rozdávali radost ... a klid do srdcí všem přítomným.
A po pauze potřebné k roznesení vína nastupuje zase BG Styl.
Zdeněk Vítek s Jirkou Mitrychem. Tentokrát sami.
Říkají si duo Horečka a předvedli opravdové bonbónky v mistrovství techniky hry.
A po skvělé Horečce koncert pokračoval ke svému finále.
Děkujeme všem, kteří přišli a těšíme se snad zase za rok.
Takže mi nezbývá než dodat, ať to " Stylu" hraje pořád tak pěkně a ať se Vám líbí.

Děkuju. Strašidlo
 

                                

BG - styl v naprosté pohodě. Všimněte si Medvěda (foto uprostřed), vždy u jeho sólového projevu se mu na čele udělá hvězda aby nebylo pochyb o kvalitě jeho výkonu.  Zato náš dorost má o téhle muzice svůj vlastní názor (foto vpravo).


 

Jak je u BG-stylu (podruhé):
   
...., je středa večer a díky své funkci "kapelní hlásná(ý) trouba" nesu na hřbetě závazek - napsat a obratem poslat povídání o kapele.... Přiložil jsem si tedy polínko do kachláčků a využívám této chvíle současně k ochutnání vína, které jsem dostal od kamarádů, když jsme u nás doma o víkendu plánovali květnové vandrování po Laponsku,... ....čímž sice dost předbíhám dobu, ale to bude tím, jak moc už se tam těším a snad i tím, že je venku tohle maškarní jaro... pokud se vše vydaří, možná vám tady na podzim něco z našeho putování Finskem promítneme.... Takže asi tolik o kapele.... :o))
Stejně tuším, že mnoho z vás, čtenářů a návštěvníků těchto večerů, máte již za sebou nějaký ten festival, kde jste Tempo di Vlak i BG Styl potkali ,.... ale pro nezasvěcené couráme republikou křížem krajem, od Karviné (Karvinský Totem), Děhylova (Za vodou), Jeseník (Nuget), Pulčinské skály (Amfolkfest), až třeba po České Budějovice či Český ráj, kde si bluegrassové kapely dělávají taky příjemnou muzikantskou pohodu.... v Dřevohosticíh bylo fajn na Folkáči (velmi povedená akce - Pupkáči díky!) a možná jste někteří byli před Vánocemi i v Parníku, kde jsme si společně s Tempákama udělali takovou zase trochu jinou pohodovku....
Ti zasvěceni z vás už myslím dávno poznali, že BG Styl není zdaleka kapela ortodoxně jednostranně zaměřená na bluegrass. Naopak, v kapele mám nejen já často pocit, že chceme hrát (a hrajeme) to, co nás baví a třeba i to, co by jste od nás často vůbec nečekali... hold kultura by prý měla lidi nějak obohacovat a protože neznáme předem vaše reakce, bavíme se pro jistotu sami už jen tím, že si hrajeme...
Hezky si to všechno užijte, držte palce pořadatelům a pamatujte, že jste tady vy diváci ti nejdůležitější pro pohodu nás muzikantů. Nebo je to obráceně....?

Za BG Styl - Čenda
....a taky Láďa, Méďa, Aleš, Jirka

Kontakt:
Libor Cenek, Doškův mlýn 118, 747 62 Mokré Lazce, cenda@bgstyl.cz, www.bgstyl.cz