63. Tóny cest -  Pavlína Jíšová a přátelé - prosinec 2006

 

U Tempa di vlak:

 

...zas blíží se chvíle, kdy s půlnoční tmou
splynou ručičky kostelních věží...

Jestli Vám právě vrtá hlavou, z kteréže tempácké písničky je tenhle úryvek, namáháte se marně. Patříte-li však mezi pozorné posluchače, určitě tuhle hádanku v průběhu dnešního setkání rozluštíte...
Uvědomujete si ten okamžik, kdy na Vás letos poprvé dýchlo kouzlo Vánoc? Pokud si dobře vzpomínám, u mě se tak stalo někdy o letních prázdninách, kdy naše mladší ratolest
poprvé psala dopis Ježíškovi. A pokud můžu mluvit za ostatní co se týká dýchnutí kapelního,
myslím, že se to přihodilo na vánočním koncertování v Opavě. Rozsvícený vánoční strom, spousta lidí, kteří se na chvíli zastavili, usmívali se a vytvořili atmosféru, ve které se moc dobře hrálo a zpívalo... Příjemně naladěni jsme se těšili na koncert kapely BG styl v ostravském klubu Parník, kam jsme velmi rádi přijali pozvání coby hosté. Nádherný, pohodový večer byl pro nás všechny nezapomenutelným zážitkem a kdo jste se tentokrát do vyprodaného sálu nedostali, určitě si jej příště nenechejte ujít.
Vám, kteří jste si nenechali ujít dnešní Tóny cest gratulujeme. Patříte k těm šťastlivcům, kteří si umí tenhle kouzelný čas užít. A kdyby se Vám při navlékání korálků za tenhle rok zdálo těch barevných opravdu málo, věřte, že se to dá v tom příštím napravit. Tak se snažte.


Budeme Vám držet palce.     Ája


  

 

U Pavlíny Jíšové:

 

Českobudějovická rodačka Pavlína Jíšová (*21.9.1962, vlastním jménem Pavla) patří k výrazným zpěvačkám české folkové a country scény a bývá médii označována jako "první dáma folku". Úspěchy a ocenění:
* Zlaté klíče za zpěvačku roku v čtenářské anketě časopisu Folk a Country šestkrát po sobě
* jako členka kapely Sem Tam dvojnásobná držitelka Porty z osmdesátých let
* zakládající členka folkové formace Žalman a spol., členka skupin Minnesengři, Weekend, Nezmaři, ... a basta, CS Band
* spolupráce s významnými hudebními osobnostmi - Pavel Lohonka Žalman, Michal Tučný, Věra Martinová, Robert Křesťan, Pavel Bobek...
Historie:

Její pěveckou minulost odstartovalo členství v bluegrassové skupině Sem Tam, se kterou uspěla v osmdesátých letech na celostátním kole Porty v Plzni. V této formaci si jí všiml tehdejší člen skupiny Minnesengři Pavel Lohonka Žalman. Během studia na PF v Č. Budějovicích (obor český jazyk - hudební výchova) se tak stala zakládající členkou folkového sdružení Žalman a spol., se kterým nazpívala dvě LP desky. Nebyla vzornou studentkou, a to nejen kvůli profesionálnímu zpívání v českobudějovické folkové skupině Minnesengři, kam ji Pavel Lohonka Žalman přivedl. Studium dvakrát přerušila a po jeho ukončení vyměnila učitelskou dráhu za zpívání v Žalman a spol. Tehdy Žalman Jíšové vyprodukoval první EP desku PAVLÍNA JÍŠOVÁ A PŘÁTELÉ pro vydavatelství Panton. Pavlína Jíšová své profesionální členství v Žalman a spol. ukončila po osmi letech mateřstvím.

Na hudební scénu se vrátila už jako jedna ze dvou zpěvaček českobudějovické folkové kapely Nezmaři.V této formaci působila téměř dvanáct let a toto období je zaznamenáno na osmi hudebních nosičích.

Jako "Nezmarka" Jíšová natočila čtyři sólová alba. Na prvním ji doprovází skupina Weekend a toto album nese název NĚKDO JINÝ NEŽ JSEM JÁ. Některé písně z této desky byly vybrány hudebním kritikem Jiřím Černým pro komplet CD časopisu Reader´s Digest s titulem KRAJINA ČESKÉ COUNTRY. S Weekendem Jíšová poznala Michala Tučného a téměř dva roky vystupovala v jeho pořadu, kde měla vlastní sólový prostor. S Tučným a s Weekendem natočila pár písní, které vyšly na albu KOSMICKEJ VANDR.

Pro natočení druhého sólového alba "zapůjčil" Pavlíně do studia svou kapelu Robert Křesťan. CD se jmenuje příznačně DRUHÁ TRÁVA S PAVLÍNOU JÍŠOVOU. Na tomto projektu se Pavlína představila také jako autorka, což odstartovalo spolupráci s Věrou Martinovou, pro kterou napsala několik písní.

Třetí album Pavlína Jíšová pojmenovala svým jménem. Písničky z něj dotvořily její sólový program, se kterým koncertovala, když zrovna neúčinkovala s Nezmary. Album produkoval a spoluvydal nezmarský kolega Pavel Drengubák a kapelu s názvem ... a basta pro natáčení a zároveň pro koncertování sestavil další "Nezmar" Antonín Hlaváč. Na toto album přijal pozvání Jarek Nohavica, aby s Jíšovou natočil duet o jejím rodném městě České Budějovice s názvem " Žába".

Pěveckou a textařskou radost přinesl Jíšové duet s Pavlem Bobkem"Motýlek ráno" a také ocenění časopisu Folk a Country za zpěvačku roku v čtenářské anketě.

Čtvrté, autorsky samostatné album LÁSKA JE NÁDECH, natočila Pavlína se studiovou kapelou. V závěrečné písni projektu zpívá dcera Adéla a s přípravou alba Jíšové částečně pomáhal také její životní partner bubeník Zbyšek Raška.

Rok 2002 proběhl ve znamení velkých změn. Nejen srpnová povodeň spláchla členství v Nezmarech. Jíšová požádala Pavla Malinu, mj. bývalého člena a kapelníka Druhé trávy, aby jí sestavil kapelu k natáčení pátého alba a zároveň také kapelu pro koncertování až za hranice stylu folk a country. Tak vznikla kapela CS Band, která s Jíšovou natočila páté sólové album V PROUTĚNÉM KŘESLE a v letech 2003 - 2005 ji doprovázela na koncertech.

Rok 2006 přivedl zpěvačku k důležitému mezníku - k pětadvaceti letům jejího působení na pódiích, a proto Jíšová využívá název své první EP desky k novému pojmenování pozměněné doprovodné kapely.  Pavlína Jíšová a přátelé.