55. Tóny cest -  Petr Brandejs Band- únor 2006

 

U Tempa di vlak

Únor bílý, pole sílí... říká stará známá česká pranostika a podle ní to vypadá, že letos o obilí a vůbec jiné polní plodiny nouze rozhodně nebude, což je skvělé, protože bude z čeho péct příští sezónu buchty... Sněhu je tento rok opravdu požehnaně a my si ho dosyta užíváme. Na zkoušky jezdíme do Bludovic k Brumlovi a Viki do jejich nového domku, který je pod dlouhým táhlým kopcem. Dojezd je k nim v zimě sice poměrně dobrý, ale odjezd je prakticky nemožný. Proto parkujeme kus od nich u hospody a brodíme se s kytarami přes sněhobílé závěje a zamrzlou řeku. Dá se tedy říct, že díky sněhové nadílky sílí nejen pole, ale taky my, zvlášť když ještě k tomu jako majitelé rodinných domečků neustále odhazujeme hromady těžkého sněhu. Na začátku zimy si novopečení majitelé nemovitostí Bruml a Jirka sice pochvalovali ten zdravý pohyb na čerstvém vzduchu při odhrabování sněhu, ale po pár týdnech neustálého hrabání, už se z přívalů nového sněhu příliš neradují a začínají dokonce i nadávat, no uvidíme jak to s nimi půjde dál... Zimy a sněhu, ale přesto nemáme dost a vyrážíme za ním do nedalekých Beskyd pokořit vrchol Smrku, který má dokonce od letoška punc smrtící hory. Nejdříve jsme tam byli já s Ájou a pár kamarádama asi tři dny před tím neštěstím a o dva týdny později jsme vyrazili s Brumlem přímo z koncertu na expedici Beskyd mountains, ale o tom všem vám už živě popovídáme v průběhu dnešního dlouhého zimního večera při písničkách, buchtě a čaji... 

Za Tempo Cowboy

 

055_P_Brandejs_1.jpg (34610 bytes)                     055_P_Brandejs_2.jpg (36811 bytes)

 

Foto nové sestavy Petr Brandejs Bandu - staženo z www

 

Petr Brandejs Band

Skupina vznikla v roce 1995 a v krátké době se prosadila do špičky bluegrassových kapel v České republice, kde se, i přes několik změn v obsazení, stále drží. Na vystoupeních PBB můžete slyšet tradiční bluegrass, ale i skladby z oblasti swingu, country a vlastní skladby. PBB hraje pravidelně na festivalech v Čechách (Banjo Jamboree, Jamboree ve Strakonicích, Záhornice ad.) i v zahraničí (Rakousko, Německo, Nizozemí), vystupuje v klubech i jinde, jak jen jí to časový rozvrh jejích zaneprázdněných členů dovolí. Skupina organizuje své vlastní podzimní víkendové bluegrassové dílny.

V roce 2001 byl PBB vyhlášen diváky jako nejlepší skupina na prestižním nizozemském festivalu EWOB v konkurenci cca 30 skupin z celé Evropy.

Petr Brandejs je jediným zakládajícím členem, hudbou se živí od roku 1997. V letech 1997 a 1998 byl členy Bluegrassové asociace ČR vyhlášen nejlepším banjistou roku. Napsal úspěšnou Školu hry na pětistrunné banjo, jejíž pokračování v současné době připravuje. Má dvě prima děti a jednu prima manželku.

Ondra Kozák je mimořádně talentovaný mladý hudebník, který výborně ovládá kytaru a housle. Na oba nástroje exceluje i v PBB, stejně jako potěší svým lead zpěvem. Studuje VŠB v Ostravě s vynikajícím prospěchem, což je u hudebníka jeho kvalit mimořádně podezřelé!

Vilma Orlitová hraje v PBB na kontrabas a hlavně zpívá. Její zpěv odborníkům nejvíce připomíná respektované bluegrassové zpěvačky jako je např. Hazel Dickens. Její projev je velmi zemitý a má naštěstí daleko ke křehkosti jejích kolegyň. Vilma je profesionální kuchařka, z čehož mají její hubení kolegové velkou radost.

 Více o kapele na http://www.sweb.cz/brandejs/