39. Tóny cest   (Douda band - Ostrava) - červen 2004

 

U Tempa di vlak

Nápad uspořádat červnové "Tóny cest" venku, na nějakém zajímavém místě, se zrodil začátkem loňských prázdnin. Hráli jsme ve Šternberku na nádvoří starého kláštera a okouzlila nás úžasná atmosféra, která dýchala z těch tlustých, oprýskaných zdí pamatujících možná i zašlou slávu gregoriánských chorálů vousatých mnichů.
Dlouho a marně jsem si lámal hlavu, kde podobné místo najít. A pak mě koncem loňského roku napadla myšlenka zkusit se podívat na ostravský hrad, kam jsme před lety vlezli na tajnou prohlídku děravým plotem. Tehdy to byla úplná ruina. O to více jsem byl překvapený, když jsme mezi vánočními svátky objevili na stejném místě prostory, které nám okamžitě učarovaly. A nejen to. Potkali jsme se s člověkem, který nám nadšeně vyprávěl o dalších plánech s rekonstrukcí hradu a s neskrývanou radostí uvítal náš návrh o uspořádání koncertu.
A pokud jste dnes byli ochotni vyměnit polstrované židle za dřevěné lavičky, a prostory naší domovské Gamy za tohle nádvoří pod širým nebem, jsme tomu moc rádi a chceme Vám tímhle předprázdninovým setkáním popřát krásné léto.


Za celé Tempo di vlak    Ája a Cowboy

 

039_hrad_01.jpg (39657 bytes)        039_hrad_04.jpg (45906 bytes)        039_hrad_06.jpg (57731 bytes)        039_hrad_03.jpg (45356 bytes)

 

Už jsme hráli skoro všude, ale na hradě poprvé.   Diváci se nenechali odradit slibovaným počasím a přišli. Byl z toho pěkný a dokonce slunečný večer.

 

039_hrad_05.jpg (30847 bytes)        039_hrad_02.jpg (47178 bytes)

 

Bruml a Čenda dotvářejí atmosféru zříceniny hradu.

    

 

Douda Band

Folková hudební skupina Douda Band vznikla v prosinci roku 1999. Původně měla čtyři členy, avšak o dva roky později, kdy jeden ze zakládajících členů odešel do zahraničí, se jejich řady rozšířili. V současné době hrají už rok v této sestavě: Lubomír Hroch (doprovodná kytara, zpěv), Martin Pinďa Melichar (sólová kytara), Ondřej Zedníček (housle), Roman Douda Kašperlík (baskytara), Zuzana Teichmannová (zpěv) a Pavel Pery Kareš (zvukař, topič 
a nástěnkář). Jako host s nimi na bicí vystupuje Ivo Batoušek, šéf bruntálské bubenické kapely Jumping Drums, a Rudolf Švidernoch na foukací harmoniku. 
Název byl skupině doslova přidělen na jejím prvním veřejném vystoupení, které absolvovala po čtrnácti dnech své existence. Jelikož o názvu v té době ještě nepřemýšleli a bylo nutné je posluchačům představit, jejich známí od prvního stolu zakřičeli improvizovaný název, se kterým vešli ve známost ještě dříve, než stačili vše napravit. Poté, co Roman Douda Kašperlík věnoval veškeré své úspory na koupi aparatury, název definitivně zdomácněl. Přezdívku Douda mu přisoudila jeho žena, která jej tímto připodobnila k divadelní roli ubohého školníka Doudy z autorské dílny divadla malých forem Šprušle. 
Od interpretačního zaměření se skupina snaží přesunout do sféry tvorby autorské, kterou představuje na nejrůznějších soutěžních i přehlídkových festivalech. Mezi jejich největší dosavadní úspěchy patří účast na Zahradě 2001, druhé a o rok později třetí místo ve finálovém kole Moravského Vrabce, vítězství finálového kola Porty v Plzni 2002 a tři různá ohodnocení na Mohelnickém dostavníku téhož roku. Také letos se chystají na festivalová pódia a rádi by v příštím roce vydali své první CD, aby tak potěšili své příznivce. 
K zajímavostem o kapele patří skutečnost, že jejich sólový kytarista nemá rád sóla, baskytarista hraje na svůj vlastní vynález a zpěvačka je zarytým odpůrcem průvodního slova. Jejich společným krédem je úsilí o zrušení přechodového akordu H7.


039_hrad_07.jpg (37918 bytes)      039_hrad_09.jpg (38236 bytes)      039_hrad_08.jpg (33651 bytes)      039_hrad_10.jpg (40873 bytes)      039_hrad_11.jpg (37532 bytes)

 

Pinďa, Douda (vzadu hrozící), Luboš a Zuzka - Douda Band Ostrava.    Pery a jeho zvukařské doupě.