33. Tóny cest   (Stráníci) - prosinec 2003

 

Potkala jsem Mikuláše ...

     Na tom by nebylo nic neobvyklého. Jenže necelý týden předtím skončilo léto a mně vážně přišlo trošku brzy myslet na čas vánoční. A tak jsem stála u těch krabic, ze kterých na mě koukaly stovky Mikulášů a čertů, a měla pocit, že se tady někdo zbláznil. Nicméně - nechala jsem se tenkrát zlákat a snad z obavy, že v ten pravý čas už nic neseženu, jsem nakoupila mikulášskou nadílku, kterou asi týden potom objevily naše zvídavé děti na svých průzkumných cestách v mé skříni. A jestli jim po loňském roce dlouho vrtalo hlavou, jak je možné, že Mikuláš nosí strejdovy goretexové boty, po tomhle nálezu začaly mít docela jasno.

Což jim závidím, protože já v některých věcech jasno mít přestávám. Kupříkladu Pavlína Jíšová začala svůj prosincový koncert letní písničkou, protože se jí zdála, vzhledem k počasí venku, velmi aktuální. A v rádiu hlásili, že houbařská sezona je v plném proudu. Ale Vy se nemusíte ničeho bát. Vybrali jsme pro dnešek písničky zimní a vánoční a doufáme, že si mezi nimi každý najdete nějakou tu "svou". Mimochodem. Kdosi se nedávno ptal, kolik že nás tentokrát bude. Můžu jenom prozradit, že někdy čtyři a někdy pět. Pěkný večer.

                                                                                                                                       ÁJA 

 

 

 

033_stranici1.JPG (29014 bytes)        033_stranici2.JPG (39279 bytes)        033_stranici3.JPG (41587 bytes)        033_stranici4.JPG (38509 bytes)

 

Na vánoce tradičně s dětmi, máme jich v kapele čím dál tím více.  A ta Viki vypadá stále mladší a mladší ...

 

Stráníci a Míra Ošanec   (Peter,Paul and Mary)

  Po pár společných koncertech a probdělých nocí při víně se Luboš a Veronika Stráníkovi  s Mírou Ošancem rozhodli dát jejich společnému hraní a vzájemnému hostování nějakou srozumitelnější tvář. Proto Míra sáhl do svého archívu a vytáhl písně jejich společných  idolů, tria Peter, Paul and Mary. Když se vzájemě dohodli na tom, že by za to stálo jejich skladby oprášit a uvést v život, Míra znovu sáhl do archívu a vytáhl největší hity P,P,M  opatřené českými texty Pavla Luise Havlíka a Petra Bartůňka. Ta angličtina by byla přece jenom moc česká.

  Objevily se takové skladby jako jsou, Stínání stínů, Dlouhé lodě, O létání nebo tradicionál Snění. Většinou to jsou písně, které Mirek Ošanec hrál v letech sedmdesátých a osmdesátých s kapelami Sasanky a  A hosté.

  Začalo se zkoušet, vlastně to bylo jednoduché (?!), Oša měl všechny písně zaarchivované i v notách, takže se rozdaly hlasy a přátelé učte se.

  Dnes, ještě po přizvání hráče na basu Tomáše Anti Kuncla (Stráníci), dali dohromady program deseti největších hitů tria P,P,M a zkouší, co to udělá s mladým folkovým publikem. Je jim jasné, že muzikantským matadorům nemusejí v tomto ohledu nic vysvětlovat, protože je jenom malé procento folkáčů, kteří by neměli tyto skladby rádi. Každopádně, když neudělají radost nikomu jinému, tak alespoň sobě, protože to je ten hlavní důvod, proč se do toho pustili. Mohli jste je vidět a slyšet v Náměšti, v Pardubicích, v Budyni nad Ohří, v Mohelnici, v Kraslicích,v Jindřichově Hradci, v Telči ...

 Premiéra jejich společného projektu proběhla 12.dubna 2003 v Litvínově na ústeckém předkole Zahrady.

 

 Držte jim palce a těšte se, jako se těší i oni.

      033_stranici6.JPG (43593 bytes)                   033_stranici5.JPG (48993 bytes)

 

Míra Ošanec zvyklý na své monology z rádia, prakticky nikoho nepustil ke slovu.  Dohromady to Stráníkům šlapalo nádherně.