26. Tóny cest (Jauvajs) - březen 2003

U Tempa di vlak

Ahoj lidičkové,

     musím říct, že v životě TEMPÁCKÉM se od posledních Tonů cest nasbíralo tolik zážitků, že jsme se o psaní do Zpravodaje málem poprali. A jelikož mám z běhání po squashovém kurtu, kde se každý týden mučíme se Strašidlem, docela slušný úder pravačkou, vyhrála jsem.

     Trampský guláš byl pohodovým víkendovým setkáním s prima lidmi, písničkami, dílky šikovných rukou, fotkami, cancáky, kronikami, ... Do hájovny ve Staré Bělé jsme se tak tak vešli, guláš byl vskutku vynikající a zpívání nám vydrželo do časných ranních hodin. Snad se to nestane tradicí, ale opět jsme na téhle akci nebyli kompletní. Tentokrát chyběl Jirka, který doma bojoval s chřipkou. Prý i kdyby se dostavil, stejně bychom ho nepoznali, tak vypadal, chudák, hrozně (sdělila nám jeho žena Lada). Již v plném složení jsme o pár dní později koncertovali v rehabilitačním ústavu v Hrabyni. Tóny našich písniček se nesly nádherným prostředím kaple, bez zbytečných mikrofonů a všemožné techniky. O přestávce se dokonce podával pravý trampský guláš.

     Následujícího volného víkendu jme se rozhodli náležitě využít. S Cowboyem a naší psicí Kimou jsme vyrazili na vandr už v pátek. Televizní rosničky slibovaly nádherný, teplý víkend, a tak nás sníh v Oderkách přece jen trošku překvapil. No a když se k tomu přidal vydatný noční déšť, který naštěstí trval jenom krátce, přišlo mi, že tohle asi není ideální kombinace pro spaní pod širákem. V sobotu ráno, akorát jsme dosušili zmáčené spacáky, se k nám připojil Bruml s Viki, a pak jsme se dva dny potulovali ještě spící zasněženou krajinou, kde se jen vzácně objevovala místa připomínající nadcházející jaro. Ani tolik očekávané, a ženskou částí výpravy i obávané, brodění potoka se nekonalo, jelikož byl zamrzlý tak, že se po něm dalo v pohodě přejít suchou nohou.

 

jauvajs1.jpg (39300 bytes)                     jauvajs2.jpg (42572 bytes) 

 

Jaro navštívilo i náš klub GAMA

 

     První březnová zkouška byla velmi romantická. Světýlka svíček, oheň plápolající v krbu, ... Ovšem všechno to bylo tak trochu neplánované. U nás v Michálkovicích nešel proud a tak jsme nesvítili, netopili, nezvonil zvonek, takže se Jirka musel dobouchat na okno obýváku. A do ticha po jedné dozpívané písničce se ozvalo:"Ahóóój, my jsme Magison!". Všichni se s údivem otočili k místu, odkud se ozval hlas Šaolína a v tom mi došlo, že už zase "proudíme". Takže se spustilo cédéčko a zmíněné zvolání začalo live nahrávku pražského Magisonu. Dostali jsme z toho docela slušný záchvat smíchu.

     Nejčerstvějším zážitkem je oblastní kolo Moravského vrabce v Karviné, kde jsme získali nádherné třetí místo a vybojovali si tak postup do finále, které bude 26. dubna opět v Karviné. Po soutěži jsme se v DDM Juventus protancovali a prozpívali až k ránu.

     A ten poslední zážitek už máme vlastně společný. Právě dnes, ve 3 hodiny a 2 minuty začalo JARO. Víte, jak ho poznáte? Je bláznivé. Bosýma nohama čvachtá v blátě, píská na vrbovou píšťalku a za kloboukem nosí petrklíč. Pěkně si ho užijte.

                                                 Za Tempo di vlak         Ája

 

         

jauvajs3.jpg (39055 bytes)          jauvajs4.jpg (44159 bytes)             jauvajs5.jpg (44318 bytes)   

Jauvajs s (pro nás) trochu exotickými nástroji akordeonem a irským bubínkem.

 

Jauvajs  Praha

Kapela vznikla v průběhu našeho společného studia na Pedagogické fakultě v Praze. Všichni současní členové učí na prvním stupni základní školy. Prvopočátky kapely datujeme asi do roku 1994, kdy spolu začali hrát Jakub Linhart (flétny, kytara, zpěv), Jana Maternová - nyní Linhartová (flétny, buben, zpěv), Roman Opavský (akordeon, kytara, zpěv) a Jan Linhart (flétna, kytara, zpěv). V této sestavě kapela fungovala krátce. Na začátku roku 1996 odešel Honza a jeho flétnu nahradila houslemi Pavla Čujanová (housle, zpěv). Následně odjela Jana do zahraničí a po dobu nepřítomnosti ji zastoupila její sestra Iva Maternová. Během tohoto roku jsme začali více koncertovat, rozšiřovat repertoár a hledat svoji cestu. Od návratu Jany (léto 1997) hrajeme v nezměněné sestavě a náš repertoár postupně stále více směřuje k interpretaci skotských a irských písní a instrumentálek ve vlastních úpravách, přičemž je protkaný stylovou vlastní tvorbou z pera kapelníkova. Perličkou je občasné hostování Markéty Šalanské na harfu a Pavla Mazance na kontrabas.
Telč 1999     Vystupujeme v pražských klubech i mimo Prahu, pravidelně se účastníme konkurzu Zahrady i Porty. V poslední době k našim aktivitám přibylo též občasné hudební doprovázení skupin irského tance.
V roce 2000 jsme obdrželi v krajském finále Porty cenu diváků a následně pak v plzeňském finále ocenění pro kapelníka za virtuozní hru na zobcovou flétnu. Na festivalu Žlutická struna kapela v roce 1998 dostala zvláštní cenu poroty a v roce 2001 první cenu. Velmi úspěšný byl pro nás rok 2002: V krajském finále Porty jsme získali cenu diváků a postup do Plzně, postoupili jsme i do ústeckého semifinále Trampské Porty. Zvítězili jsme na festivalu Bezmezná Mezná, získali druhé místo v diváckém hlasování na Tovačovském portálu. Zahráli jsme si na Zahradě, kde jsme též soutěžili o divácké Krtečky a skončili na šťastném třináctém místě z dvaceti pěti. Každoročně pobýváme a také koncertujeme na Prázdninách v Telči, loni jsme měli tu čest představit se dokonce v rámci hlavního koncertu na nádvoří zámku.
     Kromě malého demosnímku z roku 1999 máme též vlastní CD "Jabka v zimě", které jsme pokřtili v květnu 2002.

Převzato z http:/www.hudebniservis.cz/jauvajs/

 

   jauvajs6.jpg (40339 bytes)                jauvajs7.jpg (37341 bytes)

 

Návštěvníci klubu nadšeni irským folkem.         Jirka v divokých rytmech Irska.