22. Tóny cest (Vojta Kiďák Tomáško, Ríša Melichar) - listopad 2002

 

Něco o Kiďákovi :

 

S písničkami Vojty Kiďáka Tomáška (vlastním jménem Vojta Tomáš Kiďátko) jsem se poprvé setkal ve svých ...nácti letech v období svého raného trampingu. Tehdy se mi zdálo, že vyjadřují  přesně mé tehdejší pocity a až později, když jsem nakoukl pod pokličku trampských autorů, začal jsem Vojtu podezřívat, ža jeho písničky jsou trochu vykalkulované.

Ovšem pouze do doby, než jsem se s ním potkal osobně. Zjistil jsem, že to není chladný kalkul, ale čistá upřímnost, možná trochu naivní a zdánlivě se nehodící do dnešního světa, kde začíná mít navrch dravá bezohlednost.

Rád Vojtovi odpouštím drobné řemeslné prohřešky, protože vím, že písničky zpívá spíš srdcem
a to se pro slovíčko nikdy nechodí daleko. A hřeje mě pomyčlení, že pořád ještě jsou v téhle zemi lidi, pro které je stisk ruky a přímý pohled do očí spolehlivější zárukou než osmistránková smlouva ošetřená týmem mazaných právníků. Poslouchejte a jestli nevěříte, tak si Kiďáka poznejte sami.

Sleeve note k CD Jestlipak víš... napsal Pavel Zajíc

 

 

DISKOGRAFIE OČIMA AUTORA

Toulavej (1990) - nebýt Samsona (díky), asi by nevznikla. Je natočená u Ivoše Viktorina, hodně mi na tom dělal Javůrek s foukačkou. Takovej můj první pokus.

 

Vojta Kiďák Tomáško II (1992) - pokus udělat písničky a povídky dohromady, trošku úlet. Jsem rád, že jsem to zkusil, už vím, že tudy cesta nevede. Měl jsem počkat, ale vyprávějte volovi o sobotě, když jde v pátek na porážku.

 

Nejsme svatý (1994) - vzniklo ve studiu AV u Honzy Friedla ve Vyšším Bridě. Dokopal mě
k tomu, že jsem si na uši dal sluchátka a zpíval na nahranou kytaru, což jsem vždy tvrdošíjně odmítal. Za pomoci Vojty Zíchy, Ládi Čížka, Jardy Matějů a dalších vzniklo něco víc poslouchatelného. No, kritici si beztak smlsli.

Mám tam možná diskutabilní píseň Země upírů, kterou jsem napsal v srpnu roku 1991. Je to můj názor a mám na něj právo.

 

Jestlipak víš... (1996) - zatím můj vrchol, vznikla samozřejmě ve Vyšším Brodě. Splnil se mi velkej sen, protože mi při ní pomohli muzikanti jako hrom: Tonda Hlaváč, Jimajz, Láďa Čížek, Vojta Zícha, Pavel Zajíc, no paráda. Vybrali jsme dílem starý věci (Šlapací mlýn, Česačů bavlny bál), dílem novinky (Mayday, Tony, Naděje).

 F&C 4/97

Pro úplnost dodáváme ještě poslední dvě Kiďákovo CD:

Hvězdopad (2000) - s Ríšou Melicharem

Náklaďák do L.A. (2002) - nejnovější z letošního podzimu