20. Tóny cest (BG styl)  - září 2002

Ahoj lidičky!

             Čas prázdnin utekl jako voda (bohužel pro některé z nás to platí doslova!), a my zase vstupujeme do té všednější části našeho života. Žáci a studenti  s velkou chutí bedlivě naslouchají  strhujícím výkladům svých milých učitelů a nechápou, jak to mohli ty dva měsíce bez  školy nějak vydržet, no a my trošku starší nevěřícně kontrolujeme svůj rodinný rozpočet, který dostal  na dovolené pořádně zabrat. Navzdory tomu však  máme  za sebou zase  nové .  zážitky, a jelikož festivalová sezóna 2002 byla pro Tempo di vlak velmi pestrá, rádi bychom Vám  ty nejzajímavější momenty a akce, kterých jsme se stihli od červnových Tónů cest zůčastnit, ve zkratce přiblížili.

       Vše začalo 15.6. na TRAMPSKÉ PORTĚ v Ústí nad Labem. Loni přímý postup do finále z prvního místa oblastního kola v Bludově, letos postup do semifinále z místa druhého. "No nevadí", vtipkuje kdosi," alespoň si před finálem uděláme zkoušku rovnou na mikrofony".  S písněmi ( Jackovi, Poslední vlak, Konec léta) se snažíme vnutit odborné porotě, že jsme to právě my, kdo by si dnešní postup zasloužil. Zřejmě s úspěchem, neboť Tempo je jedním ze čtyř postupujících. A už je to tady! Finále! Z taktických důvodů měníme Konec léta za starou dobrou A to je ta hvězda.  K velkému údivu Zajace (možná i poroty) dohráváme všechny písně až do konce, a to bez jediného zaváhání.  Tento náš výkon je posléze odměněn cenou nejvyšší." INTERPRETAČNÍ PORTOU".

       Ještě jsme se ani nestačili vzpamatovat z nečekaného úspěchu v Ústí, a už si to frčíme směrem  na Olomouc , kde se koná jakési předzahájení největšího festivalu ".ZAHRADA". Přijíždíme s mírným zpožděním( Brumlovo auto buhužel začlo v nepravou chvíli stávkovat) a v rychlosti vlítáváme na podium, kde Ája s Cowboyem právě dohrávají ,naštěstí pro nás, svoji první píseň. Vše však dopadá dobře a my se můžeme jít v klidu vyspat a připravit se na všechna ta vystoupení, která nás čekají v Náměšti na Hané. První den na Zahradě pro nás začíná prezentací vydavatelství "CASEY"  a Jihomusic, kde si kromě nás zahráli např. Poupata, Lokálka, Funny Felows aj. Druhý den už jde ale do tuhého, neboť po odehrání našeho bloku na ryze trampské scéně Na zámku (Ozvěna,  Tempo di vlak, Falešná karta, Vít Troníček ),   se přesouváme na hlavní scénu, kde nás čeká boj o cenu nejvyšší - Krtečka. Hraje se v pohodě, zvuk  dobrý, publikum skvělé, a my končíme s pocitem, že to závěrečné "umí"  bylo tak ňák zasloužené. A opět čekání na vyhlašování výsledků soutěže. Kolem desáté večerní se nepřehlédnutelný Jiří Moravský Brabec ujímá slova a sděluje několikatisícovému davu:" Na desátém místě se umístila..., na místě devátém skončila...,osmí jsou..., pátí..., čtvrtí..." nic!!, naše naděje pomalu pohasínají, "třetí..., druzí...." ozývá  se z reprobeden, ale my už se loučíme s představou nějakého nečekaného úspěchu. Jediný Číra z Falešňáků řve na celé kolo: "jóóóóó´, jste první , jste první!!!!. My dva s Brumlem ho sjedeme schovívavým pohledem a s pomyšlením, že to na tom dopoledním slunci asi trochu přetáh, když v tom slyšíme:" na prvním místě se umístila ostravská kapela TEMPO DI VLAK!!!!!!!". " To snad není možný" křičí Cowboy, a s nadšeným výrazem mě celou svou váhou strhává k zemi. Po vyjmutí se z jeho zápasnického sevření navrhuji všem, abychom tento úspěch zalili něčím ostřejším, což je přijato okamžitě a jednohlasně.

       Po tomto soutěžním klání  nastupuje řada vystoupení, kde jsme si vždy zahráli s chutí před výborným publikem. Za zmínku stojí např. Velký oheň s V.K.Tomáškem a Ríšou Melicharem,  festival na Pomezí  v Dolní Lomné, kde jsme mimochodem za nadšených ovací diváků převzali "čestné klíče" Technických služeb Karviná a přídavek jsme dohrávali v oranžových vestách téhož subjektu. Dále pak zahraniční recitál v Kremnické Baště, Mohelnický dostavník - Duhová scéna a výroční oheň s T.O. Karamba, vystoupení na domovské scéně skupiny Poupata v Pardubicích, Ozvěny Porty v malebném dřevěném městečku v Rožnově pod Radhoštěm . Tuto sérii jsme zakončili vystoupením vskutku nezvyklým, a to na Hornických slavnostech v Havířově, kde se v roli našich předskokanů představili  "stars" naší popmusic- Petr Kotvald, Jitka Zelenková a Jiří Korn . Nutno podotknout, že v krupobití barevných laserů a s mlhou v zádech jsme se cítili trošku nesví, ale co by jeden neudělal pro osvětu trampské hudby......, zvláště, když " všude oheň stejně svítí, všude tóny stejně znííí".                     

 Jirka      

BGstyl3_11.jpg (24738 bytes)                 BGstyl3_22.jpg (33153 bytes)

Po prázdninách jsme se hodně těšili.

 

Co nového u BG stylu

 Zajdo, Zajdo, ty mi teda dáváš úkoly... No já vím, že jsem měl na to skoro 14 dní, ale jelikož jsem znamení ryba, tak chronicky píšu tyto řádky opět v podvečer samotného tisku. Ale o to  budou upřímnější a od srdce, že jo!

Kluci v kapele logicky nemají ani páru co se o sobě tentokráte dočtou a tak pokud náhodou nebudeme na podiu všichni, tak jsem napsal nějakou drzou volovinu...

Nuž tedy zatím co Tempáci lovili úspěšně namísto osvědčených Bobříků jakéhosi Krtka (skrytá slova závisti), my méně známí muzikanti jsme vyjeli poznávat kraj naší bývalé federativní republiky a stálo to vážně za ten přesun. Oni sú ti naši bratia fakt dobří v organizaci velkých festivalů a tento se jmenoval "SIGORD - festival dobrej muziky". Samé pecky včetně amerických showmanů a mimo nás i nová mladá kapela kolem Pavla Maliny, taky Kamelot a tak podobně. Za pár dní na to jsme zahajovali na scéně U kapličky letošní Zahradu a vyjímečně pršelo právě jen do chvíle, než jsme začali s tím našim randálem na podiu. Dost často to totiž bývalo naopak a občas jsme se už začali nazývat něco jako Dešťoví kejklíři. Tak třeba jsme tímto koncertem ukončili onu mokrou kariéru a teď máme před sebou jen samé krásné, slunečné, pohodové hraní, že?

Jó lidi, dochází nám zásoby našeho prvního CD Austrálie, ale protože už ho asi všichni doma máte, tak tady v Gamě nám asi z bedny neubude. To jen tak mezi řádky...

A vůbec, proč popisovat všechny ty festivaly co v létě obšťastňujeme? Však jste skoro všichni tady trempíci či přátele hudby, takže se tam raději zajeďte kouknout. Seberte rodinku, milenku, psy, kočky, rybičky a hurá na výlet. (Pravdou ovšem je, že takový "vlezný" pro celou rodinu může být taky pěkná pálka a rodinná kasička se pak otřepe studem, bohužel). Tož jen v rychlosti: krásný fesťák opět v Lomné Na pomezí, Lázně Lipová - Jesnický nugget, festival Žně ve Frýdku (či Místku? dodnes v tom nemám jasno), Polsko Wisla, Trnava Dobrofest, Mohelnický dostavník atd, atd...

V Polsku jsem hráli coby velvyslanci karvinského Country klubu Alabama a naši severní sousedé zase po mnoha letech měli možnost vidět na vlastní oči opravdový kontrabas. Ono se totiž u nich dnes hraje už jen moderní country, což mě osobně se sice fakt líbí, ale všechno tam mydlí jen na baskytaru. To náš Medvídek je vždycky na koni: "Jednou ten kredenc (čti kontrabas) stejně vyhodím a budu zase cestovat jako normální člověk...". My ostatní ovšem stejně víme, že je to jeho láska a nedá na něj dopustit.

A taky se nám v červnu urodilo!!! Malá Anička dělá tatínkovi Alešovi samou radost a také tatínek je jaksepatří pyšný. Budem ti držet palce i v pubertě taťko :).

Jiřík Haluluja vám dnes předvede kromě mistrovského banja i fidle a věřte lidičkové, že svou pílí šokuje stále i nás. Jen tak dál příteli a nemusíš snad ani podstoupit školu jako jistý Dalibor...

A co neuženeme na forbíně my mladí a neklidní, to s přehledem a klidem odehraje Láďa, tak jak už ho znáte. Dodnes nechápu, že mám to štěstí hrát a zpívat vedle něj a s ním.  Možná i proto mě ta naše muzika tolik baví,  když cítím, že i po tolika letech to hraje s Láďa srdcem a celou svou duší.

Přeji i vám naši milí sluchaři pěknou pohodičku, vítám vás za kapelu BG Styl potřetí opět tady na Tónech a Marušce přeji všechno nejlepší k svátku!!!

  Čenda        

 

BGstyl3_12.jpg (27400 bytes)        BGstyl3_21.jpg (26756 bytes)        BGstyl3_23.jpg (24680 bytes)

Čenda tentokrát s celým BG stylem. Je to zajímavé, ale i výborní muzikanti cvičí (obr. vpravo)