17. Tóny cest (Streichel, písničkáři) - duben 2002

 

Pepa Streichl    Ostrava  

(Sleevenote Jiřího Brabce k desce Pepy Streichla "Samota" 1990)

 Pepou Streichlem jsem už pil kávu i nekávu, povídal si o muzice i o jiných radostech života a taky jsem s ním jednou jel asi čtyřistapadesát kilometrů jeho autem. Vyrazili jsme po veselé noci poněkud obezřetně a hned od startu jsme vzali dva stopaře. Snídali jsme cestou v motelu u Rumcajse a tam mne Pepa překvapil poprvé. Když přišla mladičká servírka, Pepa vyskočil, jako by byl na klíček, začal jí třást rukou a řekl: "Dobrý den, těší mne, že Vás poznávám. Já se jmenuji Josef Streichl a domnívám se, že bychom mohli velice úzce spolupracovat. Já bych to viděl asi takhle: Vy přinesete něco k jídlu a já to sním. Souhlasíte?" Po cestě Pepa vzpomínal na své mládí ve stylu "Byl jsem to ale darebák", a taky na své lásky. To s jakýmsi pocitem vnitřní spokojenosti. Dvěma lidem spolu bylo chvíli dobře, a tím se svět stal zase o něco snesitelnější. Tento tón, to pro mne bylo překvapení druhé. Najednou jsem v Pepovi objevil chlapáckou něhu, a jsem rád, že i z téhle desky ji uslyšíte. Když jsme vysadili stopaře, Pepa si hned plánoval,že teď za odměnu vezme nějakou křehkou blondýnku. Stála na krajnici a ani nemávala. Navnaděn ranní hospodskou scénou, těšil jsem se, lak ji bude Pepa konsternovat a jakou spolupráci jí asi nabídne. K mému překvapení se choval jako by byl dvacet let šoférem v diplomatických službách. Než jsme dojeli do Ostravy, svezli jsme ještě jeden milenecký pár a koupili meruňky pro Streichlovic rodinu. Jsem velice vděčen výtvarníkovi téhle desky, že zachytil Pepu právě z té strany, odkud si ho pamatují všichni stopaři. Vozí-li jich pět denně, tak to je za rok moc lidí. Proto dovolte, abych se závěrem obrátil na ně:
Vážení stopaři, pokud přijde řeč na to, jaký je Pepa vlastně člověk a vy se nebudete moci dohodnout, jestli je spíš cynik, lyrik nebo komik, jestli je uhlazený nebo rozcuchaný, na ženské nebo na rodinu, kupte si tuhle desku. Třeba vám napoví.
Sleevenote Jiřího Brabce k desce Pepy Streichla "Samota" 1990

Straichl11.jpg (18642 bytes)          Straichl13.jpg (18703 bytes)          Straichl32.jpg (16161 bytes)

Pepa Straichel znovu ve formě

 

U Tempa di vlak

Sezóna se pomalinku rozjíždí a naše volné víkendy se v kalendáři se zaplňují. V této chvíli by neškodila stručná statistika míst, kde všude nás bylo možno slyšet. Již jsme hráli v lese, na nádraží, na pódiu, na hřišti, na svatbě, v hospodě, v kostele, na narozeninách, na rautu (nepříjemné zjištění - při zpěvu nelze jíst), v cukrárně, v sanatoriu, v televizi, na výroční schůzi, v rádiu, ve školce, v knihovně. Chybí pouze málo míst, která nemáme ještě pokrytá : plovárny, výletní lodě, věznice, prominentní plesy, předávání cen Grammy a čundrcountryšou. 
Ale teď se vší vážností o tom, co se mezi Tóny přihodilo : Postoupili jsme do finále Moravského vrabce, což není na tomto prestižním folkovém festivalu samozřejmostí. Zahráli jsme paní ředitelce michálkovické základní školy k padesátinám, čímž se spojilo příjemné s užitečným. Dobré jídlo pěkně tlačilo v bříšku, a na Áju, která tam učí, budou určitě ještě hodnější než dosud. Po cestě z Vyššího Brodu, kde se ve studiu kouzlilo s naším CD, jsme si ještě odskočili v Brně do rádia Proglas. Tady jsme s naší "vrozenou mediální zdatností" zvládli čtyřicetiminutový program mluveného slova, písní a tanců. Nerozhodilo nás ani to, že se náš malý Kuba během vysílání pokadil. Ještěže se přenáší do domácností pouze zvuk. Dva dny na to jsme hráli společně s Přístavem v Brně znovu, sice asi před patnácti lidmi, zato v krásném starobylém sále staré radnice. Ve čtvrtek nás čekala Praha a vystoupení v P-klubu Trojická na večeru věnovaném bratřím Ryvolům. Před vyprodaným sálem, jsme si společně zahráli s pražskou Sekvojí a Kapitánem Kidem. Toho jsme si dokonce dovolili doprovázet v závěrečné písni Hejna vran.Wabiho Ryvoly
Ale co naplat, všude dobře, doma nejlíp. Už se všichni těšíme na naše Tóny cest a doufáme, že se také alespoň trochu těšíte. 
                                                                  Příjemný večer Vám přeje       Bruml

 

Písničkáři na dvě písničky.

    Straichl22.jpg (14513 bytes)          Straichl12.jpg (16441 bytes)         Straichl21.jpg (16996 bytes)

Jirka, Čenda, Viki

 Straichl41.jpg (17738 bytes)    Straichl42.jpg (22967 bytes)    Straichl43.jpg (18363 bytes)    Straichl31.jpg (21134 bytes)

Cowboy, Ája, Láďa Duda, Bruml

 

Straichl33.jpg (13569 bytes)               Straichl23.jpg (16877 bytes)

Ředitel pořadu Zajac (nebojte, nezpíval), Čenda ve svém živlu