16. Tóny cest (Vrtáci) - březen 2002

Vrtáci Český Těšín

Kapela Vrtáci oslavila vloni na podzim 25 let svého trvání.

Od roku 1976jsme zažili mnoho "vzestupů a pádů", období "slavná" a méně slavná....
Místo toho, abych vyjmenovával úspěchy kapely, vzpomenu některá, dle mého názoru, zajímavá vystoupení kapely a setkání, byť jen letmá, se "zajímavými" lidmi, někdy z počátků existence Vrtáků.
* Koncert pro sovětské vojáky ve vojenském prostoru Libavá a setkání v autobuse se zpěvákem Viktorem Sodomou.
* Vystoupení na "Krajském setkání mládeže" na Pustevnách, kde za zvuků naší písně "To bylo v Dakotě o vejplatě ..." tančil první tajemník krajského výboru KSČ soudruh Mamula s lepými svazačkami. Obzvlášť komicky vyzníval refrén této písně, kdy jsme soudruhu Mamulovi zpívali: "Jupí čerte, jdi rači dál....".
* Vystoupení o půl páté ráno pro delegaci okresního výboru KSČ v Karviné odjíždějící na sjezd strany do Prahy, kde náš basista obzvlášť pevně tisknul k sobě při hře kontrabas, protože na zadní desce toho kontrabasu měl krásně namalovanou asi půlmetrový americký znak s orlicí a jaksi by nebylo vhodné, kdyby někdo z delegátů sjezdu procházejících kolem nás tuto nádheru uviděl. ( Na vysvětlenou pro ty mladší, kteří nevědí, jak to tenkrát bylo - aby kapela mohla veřejně vystupovat, musela mít tzv. zřizovatele, který nám zařídil i takováto vystoupení. My jsme to tenkrát brali jinak - hlavně, že jsme si zahráli. )
* Vzpomínám taky na jedno naše vystoupení, kde jsem v písni "Matterhorn" od Fešáků zapomněl text a vyřešil jsem to útěkem ze scény a ponecháním zbytku kapely svému osudu na pódiu, takže naše vystoupení tehdy skončilo hromadným útěkem všech Vrtáků do zákulisí vlastně v polovině skladby.
* Vzpomínám taky na tu sílu, kdy nám zatleskalo asi 20 000 lidí v Lochotíně na celostátní Portě....

Ale dost historie, život běží rychle - 25 let uplynulo jako voda.
Dnešní situace kapely Vrtáci je následující:
Po koncertu k našim pětadvacetinám nám oznámil náš dlouholetý houslista Roman Wojnar, že končí s muzikou.
Zůstali jsme tedy čtyři:
Stanislav Feruga - mandolína, zpěv
Karel Kučera - basa, zpěv
Richard Dziubek- kytara, zpěv
Ivan Honzák - banjo, zpěv
Hrajeme stále bluegrass.

Momentálně hledáme houslistu, takže kdybyste o nějakém věděli, tak nám dejte vědět - i když možná, že jsme už někoho našli..., ale to chce ještě trochu víc času.

Standa Feruga

  Vrtaci23.jpg (15196 bytes)       Vrtaci13.jpg (25344 bytes)      Vrtaci21.jpg (24707 bytes)       Vrtaci32.jpg (15324 bytes)

Vrtáci  Český Těšín

 

U Tempa di vlak

Za necelý týden tu máme první jarní den a to já vždycky vyrážím do ulic v kraťasech. Je to pro mě bezva pocit cítit ten chlad na holých bílých nohách, do kterých se zase dostává síla a znovu se začnou barvit do hněda. To se už vždycky nemůžu dočkat prvního jarního vandru, kdy stráně ještě září zlatem loňské uschlé trávy, stromy nabírají mízu do větví a vypouští nové světlounce zelené lístky, všude ve vzduchu je cítit ta síla, která do všeho vstupuje. Jarní únava je tatam a mě to nutí tančit a skotačit mezi těmi, sice ještě trochu zubatými, ale přesto hřejícími žlutými paprsky sluníčka, které probleskují mezi větvemi pučících stromů. Pak seběhnu k potoku který se valí s kopců do údolí, není líný ani unavený, naopak v předjaří je silný, mohutný, hlasitý a rychlý, a co hlavně je báječně očistný a smyje ze mě všechnu tu zimní lenost a pohodlnost.
Zkrátka Jaro už je tu a to je super, užijte si ho každý jak umíte nejlépe,vždyť ne nadarmo se jaro přirovnává k dětství, které je tou nejhezčí částí života, a pozor umí stejně rychle pominout. 
                                                                                 Cowboy - Tempo di vlak

 

  Vrtaci11.jpg (17621 bytes)      Vrtaci31.jpg (17019 bytes)      Vrtaci12.jpg (17726 bytes)      Vrtaci22.jpg (15331 bytes)

 Bez uvaděče Čendy se holky docela zapotily.    Na poznámky jsme nesehnali tabuli.